Çalışma Saatleri / Pazartesi - Cuma 9:00 - 18:00

Cumhurbaşkanından Kentsel Dönüşüm Çağrısı

RİSKLİ YAPIM MODARATÖR

Tem 7, 2017

1 Yorum

Cumhurbaşkanından Kentsel Dönüşüm Çağrısı

RiskliYapim.Com olarak baktığımızda, son günlerde özellikle Egede yaşanan deprem fırtınasından sonra çok daha sık dile getirilmeye başlanan olası Marmara depremi ile ilgili yoğun tartışmalar yapıladursun, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan Kentsel Dönüşüm ile ilgili önemli açıklamalar geldi. Şehirlerin modernize edilmesi ile ilgili olarak yapılan çalışmaların başarısına atıfta bulunan Erdoğan, Ankara’da gerçekleşen kentsel dönüşüm projeleri ile ilgili olarak “İftihar Etmemek Mümkün değil” ifadelerini kullandı.

2019’a kadar bu yolda çok ciddi adımlar atılacağını ve kentsel dönüşüm kapsamında mümkün olan en yüksek sayıda yapının yenileneceğini, hatta ellerinden gelenin en iyisini yaparak, kamu otoritesi olarak bu sorunun aşılması gerekliliğini ifade eden Erdoğan;  tüm yurtta planlı bir şehirleşmenin teşvik edilmesi için pek çok uygulama yaptıklarını belirtti. Her şeye rağmen kaçak ve tehlikeli yapılarını yenilemeyenlerin ise kamu eli ile bu yanlıştan döndürülmesi gerektiğini ifade etti. Hali hazırda yürürlükte bulunan Kentsel Dönüşüm yasası kapsamında gönüllü olarak başvuru yapmayanların riskli yapıları zaman içerisinde resen yıkım kararı ile yıkılıyor. Aynı yasa kapsamında şehir planında yer almayan yapılara sahip olanların yapıları da süreç içerisinde ortadan kaldırılacak.

Parti Ayrımı Gözetmeksizin Çalışılmalı

Yerel yönetimlerin faaliyetlerinin kentsel dönüşüm projeleri başta olmak üzere, tüm şehir planlaması faaliyetlerindeki rolüne vurgu yapan Cumhurbaşkanı, geçmişte olduğu gibi bundan sonra da parti ayrımı yapmadan mümkün olan en iyi sonuçları elde etmek üzere projeler geliştirilmesi gerektiğini ifade etti. Bunun için kendi patisi olmak üzere tüm partilerin sahibi olduğu yerel idarelerin sorumluluğu olduğunu dile getirdi.

Kentsel dönüşüm yasasının ardından çıkarılan Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliğinin de öngördüğü biçimde şehirde inşa edilecek yapılar artık keyfe keder olamayacak ve belirlenen vasıflara uygun olmayan yapılara oturma izni verilemeyecek. Özellikle büyükşehirlerin siluet problemine de vurgu yapan Cumhurbaşkanı, artık şehirlerde, mevcut dokuya zarar vermeyen bir yapılaşmaya izin verileceğini, ahşam evlerin arasında yükselen apartmanların söz konusu olamayacağını vurguladı. Cumhurbaşkanı’nın şehirleşme ile ilgili olarak geçmişten gelen birikimi ve yerel yöneticilik dönemindeki icraatlarından da örnekler verdiği iftar yemeğinde verdiği beyanatlar önemli notlar olarak kayda geçti.

Kentsel Dönüşüm ile alakalı krediler için bir önceki yazımızı gözden geçirebilirsiniz

 

 

 

RİSKLİ YAPIM MODARATÖR
KENTSEL DÖNÜŞÜ-RİSKLİ YAPI-MİMARLIK-MÜHENDİSLİK VE YAPINIZA DAİR TEK DOĞRU ADRES
img

1 YORUM

img

SerdarCR

Tem 25, 2017

Kentsel dönüşüm için insanların zararları karşılanacaksa sıkıntı olmaz heralde

Yorum Yap

Kategoriler

KENTSEL DÖNÜŞÜM VE KİRA YARDIMLARI

1846 Okunma

KENTSEL DÖNÜŞÜM NEDİR?

1742 Okunma

Kentsel Dönüşümle Kendi Evini Nasıl Yaparsın?

1702 Okunma

Dayanıklılık Raporu Hangi Yapılarda Zorunludur

1594 Okunma

Sultangazi Kentsel Dönüşüm ve Riskli Alan

1484 Okunma

Cumhurbaşkanından Kentsel Dönüşüm Çağrısı

912 Okunma

SON DEPREM AFAD BASIN AÇIKLAMASI

928 Okunma

Kentsel Dönüşüm Yasası

944 Okunma

Adıyaman-Samsat da Siddetli Deprem

955 Okunma

YAPINIZIN TAŞIYICI SİSTEMİNİ NE KADAR BİLİYORSUNUZ?

960 Okunma

Öne Çıkan Yazılar

Sultangazi Kentsel Dönüşüm ve Riskli Alan

Kentsel Dönüşümle Kendi Evini Nasıl Yaparsın?

Adıyaman-Samsat da Siddetli Deprem