Çalışma Saatleri / Pazartesi - Cuma 9:00 - 18:00

Cumhurbaşkanından Kentsel Dönüşüm Çağrısı

RİSKLİ YAPIM MODARATÖR

Tem 7, 2017

1 Yorum

Cumhurbaşkanından Kentsel Dönüşüm Çağrısı

RiskliYapim.Com olarak baktığımızda, son günlerde özellikle Egede yaşanan deprem fırtınasından sonra çok daha sık dile getirilmeye başlanan olası Marmara depremi ile ilgili yoğun tartışmalar yapıladursun, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan Kentsel Dönüşüm ile ilgili önemli açıklamalar geldi. Şehirlerin modernize edilmesi ile ilgili olarak yapılan çalışmaların başarısına atıfta bulunan Erdoğan, Ankara’da gerçekleşen kentsel dönüşüm projeleri ile ilgili olarak “İftihar Etmemek Mümkün değil” ifadelerini kullandı.

2019’a kadar bu yolda çok ciddi adımlar atılacağını ve kentsel dönüşüm kapsamında mümkün olan en yüksek sayıda yapının yenileneceğini, hatta ellerinden gelenin en iyisini yaparak, kamu otoritesi olarak bu sorunun aşılması gerekliliğini ifade eden Erdoğan;  tüm yurtta planlı bir şehirleşmenin teşvik edilmesi için pek çok uygulama yaptıklarını belirtti. Her şeye rağmen kaçak ve tehlikeli yapılarını yenilemeyenlerin ise kamu eli ile bu yanlıştan döndürülmesi gerektiğini ifade etti. Hali hazırda yürürlükte bulunan Kentsel Dönüşüm yasası kapsamında gönüllü olarak başvuru yapmayanların riskli yapıları zaman içerisinde resen yıkım kararı ile yıkılıyor. Aynı yasa kapsamında şehir planında yer almayan yapılara sahip olanların yapıları da süreç içerisinde ortadan kaldırılacak.

Parti Ayrımı Gözetmeksizin Çalışılmalı

Yerel yönetimlerin faaliyetlerinin kentsel dönüşüm projeleri başta olmak üzere, tüm şehir planlaması faaliyetlerindeki rolüne vurgu yapan Cumhurbaşkanı, geçmişte olduğu gibi bundan sonra da parti ayrımı yapmadan mümkün olan en iyi sonuçları elde etmek üzere projeler geliştirilmesi gerektiğini ifade etti. Bunun için kendi patisi olmak üzere tüm partilerin sahibi olduğu yerel idarelerin sorumluluğu olduğunu dile getirdi.

Kentsel dönüşüm yasasının ardından çıkarılan Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliğinin de öngördüğü biçimde şehirde inşa edilecek yapılar artık keyfe keder olamayacak ve belirlenen vasıflara uygun olmayan yapılara oturma izni verilemeyecek. Özellikle büyükşehirlerin siluet problemine de vurgu yapan Cumhurbaşkanı, artık şehirlerde, mevcut dokuya zarar vermeyen bir yapılaşmaya izin verileceğini, ahşam evlerin arasında yükselen apartmanların söz konusu olamayacağını vurguladı. Cumhurbaşkanı’nın şehirleşme ile ilgili olarak geçmişten gelen birikimi ve yerel yöneticilik dönemindeki icraatlarından da örnekler verdiği iftar yemeğinde verdiği beyanatlar önemli notlar olarak kayda geçti.

Kentsel Dönüşüm ile alakalı krediler için bir önceki yazımızı gözden geçirebilirsiniz

 

 

 

RİSKLİ YAPIM MODARATÖR
KENTSEL DÖNÜŞÜ-RİSKLİ YAPI-MİMARLIK-MÜHENDİSLİK VE YAPINIZA DAİR TEK DOĞRU ADRES
img

1 YORUM

img

SerdarCR

Tem 25, 2017

Kentsel dönüşüm için insanların zararları karşılanacaksa sıkıntı olmaz heralde

Yorum Yap

Kategoriler

KENTSEL DÖNÜŞÜM VE KİRA YARDIMLARI

1569 Okunma

KENTSEL DÖNÜŞÜM NEDİR?

1504 Okunma

Kentsel Dönüşümle Kendi Evini Nasıl Yaparsın?

1447 Okunma

KENTSEL DÖNÜŞÜM RİSKLİ ALAN İLANLARI-İSTANBUL ZEYTİNBURNU

1284 Okunma

Sultangazi Kentsel Dönüşüm ve Riskli Alan

1279 Okunma

Cumhurbaşkanından Kentsel Dönüşüm Çağrısı

751 Okunma

Kentsel Dönüşüme Kimler Başvurabilir

790 Okunma

Kentsel Dönüşüm Yasası

797 Okunma

SON DEPREM AFAD BASIN AÇIKLAMASI

806 Okunma

Kentsel Dönüşüm Kredisi Nasıl Alınır?

821 Okunma

Öne Çıkan Yazılar

Kentsel Dönüşümle Kendi Evini Nasıl Yaparsın?

Kentsel Dönüşüme Giren Yapılar Hangileri

Dayanıklı Yapılar