Çalışma Saatleri / Pazartesi - Cuma 9:00 - 18:00

Dayanıklı Yapılar

Faruk Sefdeli İnşaat Yüksek Mühendisi

Eyl 7, 2017

4 Yorum

Hangi Yapılar Dayanıklıdır?

Yapıların dayanıklılığı asgari koşullarda mühendislik hesaplarla sağlanabiliyor olsa da, geçmişte inşa edilen yapıların bir çoğunda bilimsel esasların kullanılmamış olması nedeniyle yaşı 20’nin üzerindeki hemen her yapının dayanıklılık noktasında şaibeleri söz konusu olabilmektedir. Kaldı ki, zaten tüm yapıların bir kullanım süresi olduğundan, özellikle çok katlı binalar için yaş faktörü birinci kriter olarak dikkate alınmaktadır. Yani eski yapıların hem denetim eksikliği, hem de eskime nedeniyle risk altında olma ihtimalleri; yeni yapılara göre çok daha fazladır. Kaldı ki yeni inşa edilen yapıların denetimleri, inşa sırasında yapıldığından istisnai durumlar dışında dayanıklı olduklarını söylemek yanlış olmayacaktır.

Ancak, her şeye rağmen yurdun her yerinde yapı denetimi mükemmel biçimde yapılmamaktadır. Can ve mal güvenliği için yapıların dayanıklılıklarının analiz edilmesinde büyük fayda bulunmaktadır. Firmamız gibi bağımsız denetim kuruluşlarına yaptırılarak analizler, gerçekçi sonuçlara ulaşmak için faydalı bir eylem olacaktır. Hele ki, eski bir yapı söz konusu ise ve dayanıklılığına dair şüpheleriniz varsa bu işlem için vakit kaybetmemenizde fayda vardır.

Dayanıklı Yapılar

Bir yapının dayanıklı olarak nitelenmesi kesinlikle görünüşü ile ilişkili değildir. Özellikle büyük şehirlerde eski ve dayanıksız yapıların görsel olarak yenilenip satışa sunulması uygulaması yoğun biçimde karşılaşılan bir durumdur ki, bu can ve mal güvenliği bakımından oldukça büyük bir risktir. Bir yapının statik niteliklerinin güçlendirilmeden sadece kozmetik olarak yenilenmesi oldukça yanıltıcıdır ve olası risklerin üzerini örtmekten öte gitmemektedir. Bu nedenle, yaşı 20’nin üzerindeki yapılar, oldukça yeni bir görünüme sahip olsalar dahi, analizinin yapılmasını sağlayınız. Binanın dayanıklılık raporunu teyit ediniz ve mimari projesinin geçerli olduğundan emin olunuz.

Mühendislik esaslarla yapılan ve gerekli denetimlere tabi olan inşaatlardan çıkan sonuç genellikle dayanıklı yapılar şeklinde olmaktadır. Bu nedenle dayanıklı yapının bilimsel esaslara göre inşa edilmiş yapı olduğunu söylemek doğru olacaktır. Maalesef yapıyı haricen kontrol ederek, bu karara varabilmek mümkün değildir. Yapıya ait pek çok parametrenin detaylı analizinin yapılması ve evrensel ilkelere göre değerlendirilmesi gereklidir. Dayanıklılık raporuna sahip yapılarda ise herhangi bir risk faktörünün söz konusu olmadığı söylenebilecektir.

Evinizin dayanıklı olduğunu nasıl mı anlarsınız? İşte bu makalemizde aradığınızı bulacaksınız. TIKLA !

Faruk Sefdeli İnşaat Yüksek Mühendisi
Mühendislik her zaman doğruyu söyler.
img

4 YORUM

img

Kerimhan

Nis 29, 2018

Gerçekten heryer bina oldu ve deprem tehlikesi git gide artıyor.Bu zamanda da dayanıklı binalar hayat kurtaracaktır.

img

Atilla Doğan

Nis 28, 2018

Eskiden binalar taştan yapılırdı sonrasında kiremitten yapmaya başladılar. Şimdilerde ise gaz betondan yapılıyor. Her zaman geçtikçe evler çok dayanıklı yapıldığını düşünmüyorum. Depreme ne kadar dayanıklı olduğunu düşünmek gerekiyor.

img

Kutay

Nis 27, 2018

Bir çok şehrimizde ne yazık ki bu kurala pek uyulmuyor. Olsun bitsin kafasındalar. Allah yardımcımız olsun.

img

bilgidevi

Nis 26, 2018

istanbulda bu dayanaklı yapı olayını ele alsalar, büyük bir ihtimal şehrin yarısını yıkarlar

Yorum Yap

Kategoriler

KENTSEL DÖNÜŞÜM VE KİRA YARDIMLARI

2070 Okunma

KENTSEL DÖNÜŞÜM NEDİR?

1974 Okunma

Kentsel Dönüşümle Kendi Evini Nasıl Yaparsın?

1847 Okunma

Dayanıklılık Raporu Hangi Yapılarda Zorunludur

1844 Okunma

Dayanıklı Yapılar

1644 Okunma

Cumhurbaşkanından Kentsel Dönüşüm Çağrısı

1014 Okunma

SON DEPREM AFAD BASIN AÇIKLAMASI

1029 Okunma

Kentsel Dönüşüm Yasası

1036 Okunma

BÖLGESEL DEPREM-TSUNAMİ İZLEME VE DEĞERLENDİRME

1069 Okunma

Kentsel Dönüşüme Kimler Başvurabilir

1069 Okunma

Öne Çıkan Yazılar

Gaziosmanpaşa Kentsel Dönüşüm Projeleri

Ombustmanlık ile kira yardımı haklarınızı geri alabilirsiniz

Kentsel Dönüşümle Kendi Evini Nasıl Yaparsın?

BU ÜRÜNLER İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!