Çalışma Saatleri / Pazartesi - Cuma 9:00 - 18:00

DAYANIKLILIK RAPORU(TÜM RESMİ KURUMLAR)

2499,00 ₺

Fiyat KDV Dahil

Mevcut Seçenekler:

Bu Pakette Size Verilecek Hizmetler
001 Riskli Yapım Danışmanlığı
002 Yapınıza Ait Kentsel Dönüşüm Önerileri
003 Yapınızın Yerinde Tespit Edilmesi
Hizmetin Başlaması ve Tamamlanması İçin Gereken Evraklar
001 Başvuru Dilekçesi
002 Tapu Müdürlüğünden Alınan Tapu Kaydı,  Yapınız Daha Önceden Ruhsat Almış ise Eski Proje (Belediyeden alınabilir)

 

 

 

Dayanıklılık Raporu

Binaların insan hayatını tehdit edecek biçimde inşa edilmiş olma durumunun veya zaman içerisinde çeşitli sebeplerle güvenilirlik vasıflarını yitirmiş olup olmadığının tespiti maksadıyla hazırlanan rapor, dayanıklılık raporu olarak kanunda tanımlanan esaslara göre tahsis edilir. 2001 yılından bu yana sürekli geliştirilen imar kanunları kapsamında mevcut şartlar altında tüm yapıların belli standartlara sahip olması zorunlu kılınmıştır. Özellikle kamuya açık yapıların deprem güvenliği ve statik değerlendirmesinin yapılması bu binaların işletmeye açılması için gereklidir. Kanunda belirtiliği üzere,

  • Hastane
  • Kurs
  • Yurt
  • Okul
  • Alışveriş Merkezi
  • Kamu Binaları
  • Spor Salonları
  • Bakım Evleri
  • Üretim Tesisler

Ve benzeri yapılarda, işletmecilik yapılabilmesi, daha doğrusu bu yapıların kamuya açık biçimde kullanılabilmesi için dayanıklılık raporunun ilgili mülki idareye teslim edilmesi gerekmektedir.

Konutlarda Dayanıklılık Raporu

Eski yapıların konut olarak kullanılması konusunda hali hazırda bir zorunluluk bulunmamakla birlikte, depremde öncelikli bölgelerde mülki idarece yapılacak denetimlerde riskli görülecek yapılarda, bu belge istenebilecektir. Ayrıca yurdun diğer kesimlerinde de bazı yapıların dayanıklılık raporu alması yine özel olarak mülki idarece talep edilebilir.

Kentsel dönüşüm kapsamında risk değerlendirmesine benziyor olsa da, bu noktada kapsam biraz daha farklıdır. Zira kentsel dönüşümde yapının kentsel dönüşüm kapsamında yıkım kararının alınması için belge düzenlenirken, dayanıklılık raporu aksine yapının güvenle kullanılabilir olduğunun ispatını kapsamaktadır.

Dayanıklılık Raporu Nasıl Alınır?

Dayanıklılık raporu, bakanlıkça yetkilendirilmiş şirketleri tarafından verilir. Yapının denetimin yapılabilmesi için öncelikle teknik çizimlerinin var olması, yoksa bu çizimlerin yapılması gereklidir. Yapının rölevesi çıkarıldıktan sonra, yapının mühendislik tasarımı üzerine hesaplamalar yapılacak ve statik rapor oluşturulacaktır. Daha sonra kolon ve kiriş gibi taşıyıcı unsurlardan alınacak materyal örnekleri laboratuarlarda testlere tabi tutulup, güvenilirlikleri test edilecektir.

Tüm testler tamamlandıktan sonra dayanıklılık raporu hazırlanarak ilgililere teslim edilebilir.

Dayanıklılık raporunu bina sahibi, daire maliki veya kiracılar tarafından alınabilir. Ancak rapor daire bazında alınamaz. Bütün binayı kapsayan raporu dilerlerse apartman sakinleri toplu biçimde yönetimi yetkilendirerek de alabilirler. Özellikle ticari yapılarda bir zorunluluk olan dayanıklılık raporunu almak için bizimle iletişime geçebilir, uygun maliyetlerle kolayca raporun sahibi olabilirsiniz.

 

Bu Ürün İçin Gönderilen Yorumlar

img

Ömer celep

Nis 19, 2018

Hızlı geri dönüş Güleryüzlü ekip Güvenilir hizmet Teşekkürler Tebrikler Başarılar dilerim

img

ahmet

Tem 27, 2017

1 adet sipariş verildi hızlı ve güvenilir

img

şadi gürler

Tem 25, 2017

sunmuş olduğunuz hizmetten dolayı teşekkür ediyorum.

img

Recep çalışkan

Tem 25, 2017

Ürün burada biraz daha ucuz yorumlara bakınca güvenilir olduğu anlaşılıyor gün içerisinde sipariş verilecektir.

img

Gökhan

Tem 24, 2017

www.riskliyapim.com dan İstanbul Maltepe deki binamıza dayanıklılık raporu çıkarttırdık . Firma yetkilileri çok yardımsever ve işin ehli , herkese tavsiye ederim .

Sizde Bu Ürün Hakkında Fikirlerinizi Paylaşın

BU ÜRÜNLERDE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!