Çalışma Saatleri / Pazartesi - Cuma 9:00 - 18:00

Enerji Kimlik Belgesi

49,00 ₺

Fiyat KDV Dahil

Mevcut Seçenekler:

Bu Pakette Size Verilecek Hizmetler
001 Riskli Yapım EKB Danışmanlığı
002 Yapınıza Öneriler
003 Onaylı Ekb Belgesi
004 Adresinize Onaylı Ekb Gönderimi

 

Hizmetin Başlaması ve Tamamlanması İçin Gereken Evraklar
001 Başvuru Dilekçesi
002 Yapıya ait onaylı mimari, mekanik ve elektrik projeleri kopyaları ya da bunların dijital dataları ya da projelerin düzgün çekilmiş fotoğraflarını
003 Hizmet Süresi Evraklar ve Ödeme Yapıldıktan sonra en fazla 2 iş günüdür. Adrese gönderim Bu süreye dahil değildir.
004 Kanun Ve Yönetmeliklere Uygun olarak tasarlıyoruz. Bakanlığın Sisteminden Onaylandıktan sonra da adrese gönderim yapıyoruz.

 

 

 

Enerji kimlik belgesi

Enerji çağımızda en yoğun maliyet kalemlerinden birisidir ve milli bütçemizin ciddi bir kısmı enerji maliyetlerine harcanmaktadır. Neredeyse tüm enerji tiplerinde dışa bağımlı konumda olan ülkemizin, coğrafi koşulları ve nüfusu gereği, özellikle iklimlendirme için harcanan enerji maliyetleri oldukça yüksek olmaktadır. Her ne kadar elektrik enerjisi yurt içinde üretiliyor gibi görünse de, mevcut elektrik potansiyelinin büyük kısmı doğalgaz ile elde edildiğinden bu maliyet kalemi de dışa bağımlı hale gelmektedir. Tabii bunun yanı sıra enerjinin gerekli değilken harcanmasının ekonomik boyutunun yanı sıra, çevreye verdiği zarar boyutu da söz konusudur. Yalnızca bizim şehirlerimiz ve ülkemiz için değil, bütün dünya için oldukça ciddi bir risk haline gelen fosil yakıt tüketiminin önüne geçmek artık global bir ihtiyaç haline gelmiş durumdadır. Enerji kimlik belgesi de yapıların bu şartlar altında enerji sarfiyatını gösteren belgeye verilen isimdir.

Enerji Verimliliği Kanunu ve Yapıların Enerji Performansı Yönetmeliği kapsamında bir zorunluluk olan Enerji kimlik belgesi, binanın bütününe verilen performans belgesidir. Beyaz eşyalarda olduğu gibi, yapının yaşam alanı olarak kullanılabilmesi için harcaması gereken enerji miktarını gösteren belge olarak tanımlanabilen belge yetkili kuruluşlarca verilmekte, ancak bunun için öncelikle yapının yalıtım koşullarının iyileştirilmesi gereklidir.

Her yapı başvuru yapması halinde koşulsuz olarak Enerji kimlik belgesi sahibi olamaz. Bunun için, yapının enerji performansının A’dan G’ye kadar olan derecelendirmede en çok C düzeyinde olması gereklidir. Herhangi bir ısı yalıtımı uygulaması yapılmamış yapılarda bu değer D, E, F veya G seviyesinde tespit edilmekte ve doğal olarak yapıya enerji kimlik belgesi verilmemekte, daha doğrusu verilen belge kanun nazarında bir anlam ifade etmemektedir.

Enerji verimliliği kanunu uyarınca, 2020 yılına kadar tüm yapıların, en az C seviyesinde verimli hale gelmesi zorunlu tutulmuştur. İnşaat halindeki yapıların iskan alabilmeleri için bu belge zaten zorunlu olarak veriliyorken, önceden yapılmış yapıların maliklerinin gerekli yalıtım uygulamalarını yaptırarak bu belgeyi almaları gerekmektedir. Mantolama ve benzeri ısı yalıtımı yöntemleri kullanılarak verimli hale getirilen yapıların, risk değerlendirme raporu da elverişli ise yapıya Enerji kimlik belgesi verilebilir ve güvenli biçimde oturuma devam edilebilir.

Bu Ürün İçin Gönderilen Yorumlar

img

serap

Nis 26, 2018

sipariş verdikten sonraki gün işlemlerimi tamamladılar yardımlarından dolayı faruk beye teşşekkür ediyorum

Sizde Bu Ürün Hakkında Fikirlerinizi Paylaşın

BU ÜRÜNLERDE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!