Çalışma Saatleri / Pazartesi - Cuma 9:00 - 18:00

Evimin Dayanıklı Olduğunu Nasıl anlarım

RİSKLİ YAPIM MODARATÖR

Eyl 6, 2017

3 Yorum

Evimin Dayanıklı Olduğunu Nasıl anlarım?

Ülkemizde inşa edilen; özellikle 2000 senesinden önce yapılan yapıların neredeyse tamamında ciddi yapısal problemler söz konusudur. Bu kapsamda esasında hemen her yapının en azından denetimden geçirilip, eksiklerinin giderilmesi zorunlu sayılabilir. Pekiyi bireysel olarak evinizin dayanıklı olup olmadığının anlaşılabilmesinin bir yolu var mıdır?

Elbette yapınızın ciddi problemleri varsa bunu haricen tetkik ederek anlayabilirsiniz. Ancak, riskli yapıların pek çoğunda belirtiler görsel olarak izlenemeyebileceğinden, mühendislik denetimler ve analizler yapılması gerekir. Bireysel olarak herhangi bir araç gerek ve test tekniği kullanmadan yapacağınız gözlemle ancak yapının ciddi bir denetim ihtiyacı olup olmadığını anlayabilirsiniz. Zira, örneğin yapının kolonlarında kullanılan demir yoğunluğunu ve beton niteliğini bireysel olarak analiz edebilmeniz mümkün değildir. Ancak, kolonlarınızdan veya kirişlerinizden birisi eksik, yıkık veya çatlaksa, bu durumda ciddi bir tehlike altında olmanız kuvvetle muhtemeldir. Bu durumda bir yapı denetim firması ile acilen iletişime geçmeniz gerekir.

Yapının Güvenliğini Anlamak

Yapıların güvenliği harici bir inceleme ile anlaşılamayabilir. Özellikle mantolama ve siding gibi kaplama uygulamaları yapılmış binalarda çatlaklar ve dökülmeler anlaşılamayacağından bu noktada yorum yapmak oldukça zordur. Ancak, iç duvarlarınızda boya çatlağından daha ciddi boyutlarda derin çatlaklar söz konusu ise yapının statik bir risk altında olduğu söylenebilir.

Çok katlı yapılarda kolon ve kirişlerin zaman zaman yer açmak için kaldırıldığı görülmektedir. Eğer yapınızda herhangi bir kolon veya kiriş eksikse oldukça ciddi bir risk söz konusu demektir. Zira yapıların esas taşıyıcı unsurları; kolon, kiriş ve perdelerdir. Bu unsurların herhangi bir şekilde eksik veya hasarlı oluşu, yapının ana taşıyıcı sisteminin sorunlu olması anlamına gelir. Öyle ki, kabaca örneklenecek olursa, bir yapının kolon veya kirişlerinden birisinin işlevini yitirmesi, domino taşları ile yaptığınız bir ev figürünün bir ayağının olmaması gibidir. Tuğla sistemler bina üzerinde yükü kesinlikle taşıyamayacağından, bu yapıların herhangi bir doğal afet dahi söz konusu olmadan yıkılmaları ihtimali söz konusudur.

Son olarak, yapının bulunduğu zeminin analiz edilmesi doğru olacaktır. Geçmişte bataklık, nehir zemini veya tarım arazisi gibi vasıfları olan araziler üzerine yapılmış yapıların, özel tekniklerle zemine uygun biçimde inşa edilmiş olması gerekir. Eğer yapı bu tip bir arazide yer alıyorsa, herhangi bir görsel problem olmaksızın, olası bir deprem durumunda ciddi risk söz konusu olacaktır. Zemin güvenliği yeterli olmadığı için yıkımına karar verilmiş pek çok sağlam yapı söz konusudur.

Yapınızın dayanıklılığını tespit ettirmek istiyorsanız gerekli evraklar makalemize de bi göz atın! TIKLA!

 

RİSKLİ YAPIM MODARATÖR
KENTSEL DÖNÜŞÜ-RİSKLİ YAPI-MİMARLIK-MÜHENDİSLİK VE YAPINIZA DAİR TEK DOĞRU ADRES
img

3 YORUM

img

Baran Abi

Nis 30, 2018

Gerçekten bu zamanda dayanıklı ev çok önemli yararlı bilgiler olmuş

img

şadi gürler

Nis 28, 2018

yıllar önce binamızın kolanlarından, huni şeklinde betonlar aldırdık, o zaman alınan betonlar teste gitmişti. bina sağlam çıkmıştı. acaba bu testi kaç yılda bir yaptırmalıyız

img

Hakan

Nis 26, 2018

Bu tür konuların ihmal edilmemesi gerekir. Eskiye oranla Türkiye'de kentsel dönüşüm adı altında daha sağlam yapılar olduğunu düşünüyorum.

Yorum Yap

Kategoriler

KENTSEL DÖNÜŞÜM VE KİRA YARDIMLARI

2070 Okunma

KENTSEL DÖNÜŞÜM NEDİR?

1974 Okunma

Kentsel Dönüşümle Kendi Evini Nasıl Yaparsın?

1847 Okunma

Dayanıklılık Raporu Hangi Yapılarda Zorunludur

1844 Okunma

Dayanıklı Yapılar

1643 Okunma

Cumhurbaşkanından Kentsel Dönüşüm Çağrısı

1014 Okunma

SON DEPREM AFAD BASIN AÇIKLAMASI

1029 Okunma

Kentsel Dönüşüm Yasası

1036 Okunma

BÖLGESEL DEPREM-TSUNAMİ İZLEME VE DEĞERLENDİRME

1069 Okunma

Kentsel Dönüşüme Kimler Başvurabilir

1069 Okunma

Öne Çıkan Yazılar

Dayanıklılık Raporu Hangi Yapılarda Zorunludur

Kentsel Dönüşümün Amacı

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı 2017

BU ÜRÜNLER İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!