Çalışma Saatleri / Pazartesi - Cuma 9:00 - 18:00

Kat Karşılığı Yerine Kendin Yap Dönemi

RİSKLİ YAPIM MODARATÖR

Tem 21, 2017

3 Yorum

Kat Karşılığı Yerine Kendin Yap Dönemi Başladı

Kentsel dönüşüm sisteminde müteahhit ve malikler arasındaki anlaşmazlıkların önüne geçmek ve rant tartışmasını sonlandırmak maksadıyla Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan Dönüşüm projeleri özel hesabı yönetmeliği 25 Şubat 2017 tarihli 29990 Sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi. Bu kapsamda, kat veya arazi malikleri kendi yapılarınız aracı firmalar kullanarak kendileri yaptırabilecek ve devletten bu alanda 125 bin liraya kadar uygun geri ödeme planları bulunan krediler alabilecek.

Kentsel dönüşüm sisteminin başlaması ile birlikte müteahhitlerin ciddi bir rant savaşının içerisine girdiği ve malikleri zor durumda bıraktığı biliniyor. Bu noktada malikler herhangi bir bilgi ve deneyime sahip olmadıkları ve daha önemlisi böyle bir kapitallerinin bulunmaması nedeniyle kendi konutlarını inşa edemiyorlardı. Bakanlığın çıkardığı yönetmelik kapsamında, kentsel dönüşüm kapsamında verien tüm teşviklerin yanı sıra, verilecek olan kredi ile konut sahiplerini kendi binalarını kendileri inşa edebiliyor. Üstelik iş bitiminde hiç kimseye daire vermek zorunda kalmıyor ve çoğunlukla bu işten karlı çıkıyorlar.

Sistem Nasıl İşliyor?

Kendin yık – kendin yap sistemi, kat karşılığı daire verme dönemini kapatan bir uygulama. Bu sistemde müteahhitler sizden daire değil, para alıyor ve inşaatınızı yapıyorlar. Projenin niteliklerine bağlı olarak farklı hak ediş değerleri olsa da, nihai olarak kendi yaptığınız yapılarda kar sizin elinizde kalıyor. Ancak elbette bunun için bir sermayeye ihtiyaç duyuyorsunuz ki, bunu da devlet artık sizin için sağlıyor. Bunun için öncelikle yapınızı kentsel dönüşüm kapsamına aldırmanız gerekiyor. Risk analizi yapıldıktan sonra uygun yollarla bakanlığa başvurup yapının kentsel dönüşüm kapsamına alınmasını talep edebiliyorsunuz. Bunun için bir aracı firma ile çalışmanız işlemlerin daha sağlıklı ve hızlı ilerlemesini sağlayabilir. Kararın alınmasının ardından bakanlığa kredi başvurusu yapıyor ve öncelikle yıkım ücretini alıyorsunuz. Yıkımın akabinde tahsis edilen kredinin %25’lik kısmı hesabınıza geçiyor ve inşaatın gidişine toplam bedel  3 taksit halinde tarafınıza ödeniyor. Bir dairenin hak ediş tutarına hemen hemen denk olan kredi miktarının kendin yık – kendin yap projelerini yakın zamanda hızlandırması bekleniyor.

Evinizi kendiniz yapmak istiyorsanız size özel daha ayrıntılı bilgi almak için bizimle iletişime geçin!

 

 

RİSKLİ YAPIM MODARATÖR
KENTSEL DÖNÜŞÜ-RİSKLİ YAPI-MİMARLIK-MÜHENDİSLİK VE YAPINIZA DAİR TEK DOĞRU ADRES
img

3 YORUM

img

Erman

Nis 28, 2018

Bu yaz kat karşılığı vermeyi düşünüyorduk. Bu kısmı hiç düşünemiştik firmanıza iyi ki denk geldim. Gerçekten devletin katkı vermesi çok iyi oldu. Teşekkür ederim bilgilendirmeniz için.

img

Ferit

Tem 24, 2017

Kendi evini kendin yapmak o kadar kolay değil bence bankaların verdiği krediler yeterli olmuyor diye biliyorum

img

Mert

Tem 24, 2017

Bu konu dikkatimi çekmişti. Bir yakınım müteahite verdi zannettim kat karşılığı ancak kendim yapıyorum deyince şaşırmıştım. Faydalı bir makale olmuş, günceli yakalabiliyoruz sayenizde. teşekkürler

Yorum Yap

Kategoriler

KENTSEL DÖNÜŞÜM VE KİRA YARDIMLARI

1732 Okunma

KENTSEL DÖNÜŞÜM NEDİR?

1637 Okunma

Kentsel Dönüşümle Kendi Evini Nasıl Yaparsın?

1575 Okunma

Dayanıklılık Raporu Hangi Yapılarda Zorunludur

1410 Okunma

Sultangazi Kentsel Dönüşüm ve Riskli Alan

1409 Okunma

Cumhurbaşkanından Kentsel Dönüşüm Çağrısı

850 Okunma

SON DEPREM AFAD BASIN AÇIKLAMASI

881 Okunma

Kentsel Dönüşüm Yasası

889 Okunma

Adıyaman-Samsat da Siddetli Deprem

903 Okunma

Kentsel Dönüşüm Kredisi Nasıl Alınır?

909 Okunma

Öne Çıkan Yazılar

Kentsel Dönüşümde Destek ve Avantajlar

Cumhurbaşkanından Kentsel Dönüşüm Çağrısı

Çok Katlılığa İmar Freni

BU ÜRÜNLER İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!