Çalışma Saatleri / Pazartesi - Cuma 9:00 - 18:00

Kentsel Dönüşüm Kredisi Nasıl Alınır?

RİSKLİ YAPIM MODARATÖR

Tem 25, 2017

3 Yorum

Kentsel Dönüşüm Kredisi Nasıl Alınır?

Riskli alanlarda inşa edilmiş binalarda yaşayanlar veya doğrudan riskli binalarda yaşayanlar için kentsel dönüşüm bir seçenek değildir. Er ya da geç, yapınızın riskli konumu kamu idaresince tespit edilecek ve yıkımına karar verilecektir. Kamu otoritesi bilimsel olarak can kaybı riski taşıyan hiçbir duruma izin vermemekle Anayasa Maddeleri kapsamında yükümlüdür. Yani, devlet sizi riskli olduğunu bildiği yapıda oturtmaz. Bu ilke kapsamında çadırda yaşamanız daha doğru olarak kabul edilir ve zamanında başvuru yapıp tedbirlerinizi almazsanız, devlet bir gün o evi elinizden alacak ve yıkacaktır. Elbette her malik müteahhite verecek kadar geniş arazilere sahip olmamakta veya kendisi yapacak sermayeyi temin edememektedir. İşte bu durumu dikkate alan devlet, kentsel dönüşüm yasası kapsamında Dönüşüm projeleri özel hesabı yönetmeliği çıkarmış ve maliklere uygun koşullarda kredi sağlama uygulamasını başlatmıştır.

6306 sayılı kanun kapsamında krediler de ise;

Kentsel Dönüşüm kredisi olarak bilinen;

Uygulamanın koşulları söz konusudur. Öncelikle yapı için kentsel dönüşüm kararı alınması ve yıkım kararı ile birlikte bakanlığa başvurulması gereklidir. Elbette bu süreçlerin başlatılması için kentsel dönüşüm risk raporu hazırlayan bir firmaya, örneğin bize gelmeniz gerekmektedir. Kentsel dönüşüm kararı, yapı firmalarınca kanunda belirlenen özel yöntemlerle alınmaktadır. Öncelikle riskli alan üzerinde yer alan bir yapı olup olmadığı analiz edilen yapıların rölöveleri üzerinden değerlendirme yapılıp, statik değerlendirmesinden sonra riskli alanda yer almıyorsa dahi, riskli yapı olduğuna dair bilgiye erişilirse, kentsel dönüşüm kararı alınabilmektedir. Kanunda belirlenen esaslara göre, belli bir yaşın üzerinde yapılar; riskli alanda yer alsın veya almasın kentsel dönüşüm kapsamına dahil edilebilmektedir. Bunun için yapının analizinin yapılması yine gerekli olmaktadır.

Kredi almak için ise yöntem son derece basittir. Kredi tahsisi için bakanlığın yetkilendirdiği bankalara başvuru yapıldıktan sonra, yapı teminat kapsamında alınır ve kredi tahsis edilir. Verilecek kredi 10 yıla kadar vadelendirilebilmekte ve faizlerin büyük kısmı devlet tarafından ödenmektedir. Tabii kredi tahsisi için bakanlıktan izin çıkması ve bankanın başvuru sahibinin niteliklerini krediye uygun olarak tespit etmesi gerekmektedir.

Kentsel dönüşüm kredisinin tahsili, amme alacakları tahsil esasları yönetmeliğinde yer aldığı şekliyle uygulanmaktadır.

Kendin yık kendin yap başlıklı makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz! Yazımıza buradan gidebilirsiniz!

RİSKLİ YAPIM MODARATÖR
KENTSEL DÖNÜŞÜ-RİSKLİ YAPI-MİMARLIK-MÜHENDİSLİK VE YAPINIZA DAİR TEK DOĞRU ADRES
img

3 YORUM

img

Kenan Genç

Tem 27, 2017

Krediyi almaya alırsınız da arkadaşlar. Sonrasında nasıl ödeyeceksiniz onu da düşünün. Ödenemeyen krediler yüzünden milyonlarca insan icralık maalesef.

img

Engin Arıkan

Tem 25, 2017

başarılı bir yazı çok teşekkürler :))

img

burak

Tem 25, 2017

krediler aldı başını gitti. şuan böyle bir yükün altına girmek ne kadar mantıklı ki

Yorum Yap

Kategoriler

KENTSEL DÖNÜŞÜM VE KİRA YARDIMLARI

1846 Okunma

KENTSEL DÖNÜŞÜM NEDİR?

1742 Okunma

Kentsel Dönüşümle Kendi Evini Nasıl Yaparsın?

1702 Okunma

Dayanıklılık Raporu Hangi Yapılarda Zorunludur

1594 Okunma

Sultangazi Kentsel Dönüşüm ve Riskli Alan

1484 Okunma

Cumhurbaşkanından Kentsel Dönüşüm Çağrısı

912 Okunma

SON DEPREM AFAD BASIN AÇIKLAMASI

928 Okunma

Kentsel Dönüşüm Yasası

944 Okunma

Adıyaman-Samsat da Siddetli Deprem

955 Okunma

YAPINIZIN TAŞIYICI SİSTEMİNİ NE KADAR BİLİYORSUNUZ?

960 Okunma

Öne Çıkan Yazılar

KENTSEL DÖNÜŞÜM RİSKLİ ALAN İLANLARI-İSTANBUL ZEYTİNBURNU

KENTSEL DÖNÜŞÜM VE FİNANSAL DESTEKLER-YIKIM KREDİSİ

Gaziosmanpaşa Kentsel Dönüşüm Projeleri