Çalışma Saatleri / Pazartesi - Cuma 9:00 - 18:00

KENTSEL DÖNÜŞÜM NEDİR?

RİSKLİ YAPIM MODARATÖR

Ara 6, 2016

2 Yorum

Kentsel Dönüşüm, eski kullanışsız toplumsal alanların ,yeni yaşanabilir alanlara dönüştürülmesi olarak kısaca bahsedilebilir.
Kentsel dönüşümün anlamından daha çok, ne şekilde gerçekleştirileceği, bundan kimlerin nasıl faydalanılacağı dikkate şayan olmuştur. Bu zamana kadar, yerel belediyelerin ve ilgili bakanlıkların denetimi eşliğinde gerçekleşmiş bölgesel dönüşümler, o yöre halkının bazı kesimlerine hitap etmekten öteye gidememiştir. Hakkını yememek lazım. Devletin çıkarmış olduğu yasalar ne kadar teşvik edici olsa da istenen sonuç yine alınamamıştır.

Peki ne yapmak lazım?

Her dönem farklı kampanya ve çıkar hesapları altında güzelim yurdumuzu adeta delik deşik eden, sadece günü kurtaran projelerden ve çalışmalardan nasıl öteye gidilebilir?
Aslında bu sorunun cevabı çok basit. Hiç şüphesiz şu örnekle gayet iyi anlayabiliriz. İlk okula giden bir öğrenciyi üniversite sınavına tabi tutsanız ne olur? Bu sorunun cevabını hepinizin aynı şekilde yanıtladığınızı biliyorum.

Acaba konuyu hep yanlış taraftan mı tuttuk? Bu dönüşümü halkımızın malına saldıran para babalarına emanet etmektense ,halkımızın kendisine direk havale edilse daha mı iyi olurdu? Tabi bunu bilmemiz şuan mümkün değil.Geçtiğimiz yüzyılda, toplumla devlet arasında ki uçurumlar, bazı kesimlerin haricinde diğer kesimlerin görmezden gelinmesi 21.yüzyılın gelişmekte olduğu Türkiyemizde, halkımızın bu konuları anlaması destek vermesi ne kadar mümkün olabilir.

Emlak sektörü vatanımızın en önde gelen sektörlerinden olduğundan bu pastadan faydalanmak isteyen müteahhit firmalar adeta halkımızın üstüne akbaba gibi üşüşmüş ve çaresiz bırakmıştır. Bunda yanlış anlayacak bir şey yok. Yapılan güzel çalışmalar maalesef bu tablonun altında taa diplerde kaldığı için benim yapabileceğim bir şey değil. Yorumu, saten gelinen son nokta yapmaktadır. Ben sadece bunu yazılı olarak ifade etmeye çalışıyorum. Devletimizin almaya çalıştığı önlemler maalesef çıkarlar noktasında hep inisiyatiflerle delinmiş yerle bir olmuştur. Sonrasında çıkan düzeltmelerle bu açık kapatılmaya çalışılmışsa da faydalı olmamıştır.

Bu makalemde kentsel dönüşümden çok sıkıntılardan bahsettim. Evet!  Maalesef ... Ama yapabileceğim bu kadar. Bende isterdim, birbiriyle yarışan mantıksal kabul görmüş genel dönüşümlerin arasındaki farkları anlatmayı,karşılaştırmayı. Emin olun bir mühendis olarak şunu söyleyebilirim;

Bu yapılanları benim gözümden şöyle örneklendireyim. Bir evin salonu düşünün , Bu salon çok büyük olsun ama. Bu salonun sağından solundan kim ne yer bulduysa delik deşik ettiğini hayal edin şimdi. Birbirinden alakasız Önümüzdeki yüzyıla hitap edemeyecek basit düşüncelerle değiştirilmiş bir salon. Ertesi yıl değiştirmek isteyeceksiniz. İşte bana göre hepimizin yaşadığı bu güzelim kocaman salon olan yurdumuzun aldığı hal budur. Maalesef...Şimdi Yap yapabilirsen. Bu gidişle 50 yıl sonra tekrar dönüşüm fulyası patlar. Hadi bakalım benden bu kadar...

Bir önceki yazımız olan Ev Almadan ve Kiralamadan Önce Sorulması Gereken 3 Soru? başlıklı makalemizde ev almaya ve kiralamaya yönelik bilmeniz gereken çoğu şeyi bulabilirsiniz.

 

RİSKLİ YAPIM MODARATÖR
KENTSEL DÖNÜŞÜ-RİSKLİ YAPI-MİMARLIK-MÜHENDİSLİK VE YAPINIZA DAİR TEK DOĞRU ADRES
img

2 YORUM

img

Kemal İnce

Nis 30, 2018

Kentsel dönüşüm gerçekten anlattıkları gibi yapılmıyor. Bizlere hayal sattılar. Küçükçekmece kentsel dönüşüm 2yıldır var ama nedense boş arsalara binalar yapılıyor.

img

Duru yılmaz

Nis 28, 2018

Kentsel dönüşüm dediler ama mahalli dönüşüm çıktı, hala eski evler var şişlide beşiktaşta

Yorum Yap

Kategoriler

KENTSEL DÖNÜŞÜM VE KİRA YARDIMLARI

2069 Okunma

KENTSEL DÖNÜŞÜM NEDİR?

1973 Okunma

Kentsel Dönüşümle Kendi Evini Nasıl Yaparsın?

1846 Okunma

Dayanıklılık Raporu Hangi Yapılarda Zorunludur

1844 Okunma

Dayanıklı Yapılar

1643 Okunma

Cumhurbaşkanından Kentsel Dönüşüm Çağrısı

1014 Okunma

SON DEPREM AFAD BASIN AÇIKLAMASI

1029 Okunma

Kentsel Dönüşüm Yasası

1036 Okunma

BÖLGESEL DEPREM-TSUNAMİ İZLEME VE DEĞERLENDİRME

1069 Okunma

Kentsel Dönüşüme Kimler Başvurabilir

1069 Okunma

Öne Çıkan Yazılar

Adıyaman-Samsat da Siddetli Deprem

EV ALMADAN VE KİRALAMADAN ÖNCE SORULMASI GEREKEN 3 SORU??

Kentsel Dönüşümde Destek ve Avantajlar