Çalışma Saatleri / Pazartesi - Cuma 9:00 - 18:00

Kentsel Dönüşüm Yasası

RİSKLİ YAPIM MODARATÖR

Tem 7, 2017

0 Yorum

Kentsel Dönüşüm Yasası

6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun, halk arasında bilinen ismiyle Kentsel Dönüşüm Yasası, 16/5/2012 tarihinde mecliste kabul edilip, 31/5/2012 tarihinde 28309 sayı ile kabul edilmiş Cumhuriyet tarihinin en kapsamlı dönüşüm projesidir. Kanun kapsamında uzun yıllar üzerine tartışmalar yapılan pek çok husus hakkında kamu iradesi ortaya konulmuş ve riskli yapıların dönüştürülmesi ile ilgili koşulların sınırları çizilmiştir. Kentsel Dönüşüm Yasası her ne kadar afet riski alanları özelinde çıkarılmış olsa da, zaman içerisinde şehirlerin planlarının iyileştirilmesi ve şehir siluetinin düzeltilmesi amacına de hizmet eder hale gelmiştir. Hali hazırda büyük şehirler başta olmak üzere, riskli alanda yer alsın veya almasın, belli vasıfları taşımayan ve imar projesine uymayan yapıların Kentsel Dönüşüm Yasası dahilinde yenilenmeleri mümkün olmaktadır.

Kanun kapsamında yenilenmesine karar verilen yapıların sahiplerine devlet tarafından pek çok avantaj sağlanmaktadır. Bunların en önemlisi, kira yardımı ve vergi indirimidir. Tabii bunun yanı sıra, kentsel dönüşüm kapsamında yapılan işlemler ve sözleşmelerde, noter harcı, damga vergisi, belediye harçları gibi bedeller de tahsil edilmemektedir. Son olarak 2017 şubat ayında çıkarılan kentsel dönüşüm kredisi ile vatandaşların kendi yapılarını kendilerinin inşa edebilmelerinin önü açılmış ve oldukça önemli bir fırsat maliklere sunulmuştur. Yapı inşa etmek için yeterli sermayeye sahip olmayanların kullanabileceği kıymetli bir araç olan Kentsel Dönüşüm kredisi, müteahhitlere tabi olma zorunluluğunu da ortadan kaldırmaktadır.

Kentsel Dönüşüm Yasası kapsamında işlem yapabilmek için;

Yapının risk değerlendirmesinin yapılması gereklidir. Yapı riskli alanlar üzerinde yer alıyorsa, riskli alan üzerinde olmasa dahi risk ihtiva ediyorsa ve ekonomik ömrünü tamamlamışsa Kentsel Dönüşüm Yasası kapsamında işlem yapabilmek üzere karar aldırmak mümkündür. Ekonomik ömrünü tamamlamış yapıların yanı sıra, her türlü gecekondu tabir edilen ruhsatsız yapının Kentsel Dönüşüm Yasası kapsamında değerlendirilmesi mümkün olabilmektedir. Yasa kapsamında işlem yaptırabilmek için bizi arayıp, risk analizi için hizmet alabilirsiniz. Zira bu raporu edinmeden Kentsel Dönüşüm başvurusu yapabilmeniz mümkün değildir.

Firmamız yasa kapsamında yapılacak başvurular için gerekli tüm işlemleri yapmaktadır.

Sizlerde bu konuda ücretsiz danışma hattımızdan bilgi alabilirsiniz. Riskli yapıların ortadan kaldırmak riskli olmayan alanlara,riskli olmayan alanların olmaması mutlu yarınlara kapı açar! 

Bir önceki yazımızda bu konuyla alakalı sektör ile ilgili gelişmeleri otoriteler nasıl açıklamış? Tıklayınız!

RİSKLİ YAPIM MODARATÖR
KENTSEL DÖNÜŞÜ-RİSKLİ YAPI-MİMARLIK-MÜHENDİSLİK VE YAPINIZA DAİR TEK DOĞRU ADRES
img

Yorum Yap

Kategoriler

KENTSEL DÖNÜŞÜM VE KİRA YARDIMLARI

1846 Okunma

KENTSEL DÖNÜŞÜM NEDİR?

1742 Okunma

Kentsel Dönüşümle Kendi Evini Nasıl Yaparsın?

1703 Okunma

Dayanıklılık Raporu Hangi Yapılarda Zorunludur

1594 Okunma

Sultangazi Kentsel Dönüşüm ve Riskli Alan

1484 Okunma

Cumhurbaşkanından Kentsel Dönüşüm Çağrısı

912 Okunma

SON DEPREM AFAD BASIN AÇIKLAMASI

929 Okunma

Kentsel Dönüşüm Yasası

945 Okunma

Adıyaman-Samsat da Siddetli Deprem

955 Okunma

YAPINIZIN TAŞIYICI SİSTEMİNİ NE KADAR BİLİYORSUNUZ?

960 Okunma

Öne Çıkan Yazılar

Çevre ve Şehircilik Bakanından Kentsel Dönüşüm Açıklaması

KENTSEL DÖNÜŞÜM VE FİNANSAL DESTEKLER-FAİZ DESTEĞİ

Kentsel Dönüşüme Giren Yapılar Hangileri

BU ÜRÜNLER İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!