Çalışma Saatleri / Pazartesi - Cuma 9:00 - 18:00

Kentsel Dönüşümde Destek ve Avantajlar

RİSKLİ YAPIM MODARATÖR

Ağu 1, 2017

5 Yorum

Kentsel Dönüşümde Destek ve Avantajlar

Kentsel Dönüşüm, zorlayıcı müeyyideleri de olan bir yasa kapsamında olması sebebiyle vatandaşların temel haklarından olan barınma haklarını ellerinden almaya varan yaptırımlara sahiptir. Elbette bunu keyfi olarak değil, yapının barındırdığı risk faktörüne göre yapar. Ancak her şeye rağmen, vatandaşların yapının inşası sırasında yapılmayan denetim nedeniyle riskli binalarda oturuyor olmaları kendi kabahatleri değildir. Bu kapsamda kanun koyucu evlerini yıktırmak durumunda kalacak vatandaşların maddi yükümlülüklerinde bir esneklik oluşturabilmek maksadıyla belli kalemlerde destek ve avantajlar sunmaktadır. Bu avantajlara zaman içerisinde eklemeler yapılmakta ve kapsamları değiştirilebilmektedir. Kentsel Dönüşüm yasası kapsamında verilen teşvikler ise şu şekildedir;

  • Kira Yardımı
  • Vergi İndirimi
  • Harç ve Vergilerden Muafiyet
  • Kredi Desteği

Kentsel Dönüşüm kapsamında yıkımına karar verilen yapıda hali hazırda ikamet edenler için 18 ay boyunca her yıl Çevre ve Şehircilik Bakanlığının tespit edeceği miktarlarda kira yardımı yapılır. Yapılan yardım hibe olup, herhangi bir geri ödeme söz konusu değildir. Belirlenen 18 aylık süre riskli alanlarda yer almayan yapılar için yapılan yardım olup, riskli alan ilan edilmiş bölgelerde yardım süresi 36 aya kadar çıkmaktadır.

Kira Yardımı Koşulları

Kira yardımından faydalanabilmek için riskli yapının veya riskli alanda yer alan yapının şahsen kullanıcısı olmak gereklidir. Aynı kişi birden fazla konut için yardım alamayacağı gibi, fiilen oturmadığı daire için de kira yardımı alamaz. Kentsel Dönüşüm kapsamında verilen kira tutarı sınırsız değildir. Konut sakininin taşındığı yerdeki kontratında yazan aylık kira bakanlığın belirlediğinden düşük ise bu tutar ödenmez, yüksek ise bakanlığın tavan ücreti ödenir.

Konut İnşa Kredisi

Yapı sahiplerinin herhangi bir hak kaybına uğramadan ve arsa paylarına başkalarını dahil etmeden konutlarını yenilemeleri için ise kat karşılığı yerine kendileri yaptırmaları gerekmektedir. Bu kapsamda konut sahiplerine 100 bin liraya kadar oldukça düşük faizli ve 10 yıla kadar vadeli konut inşa kredisi desteği devlet tarafından verilmektedir. Bir daire için verilen yardımın toplamı ile mevcut konut yeniden inşa edilebilmekte, hatta bazı yapılarda fazladan daireler dahi elde edilebilmektedir.

 

 

RİSKLİ YAPIM MODARATÖR
KENTSEL DÖNÜŞÜ-RİSKLİ YAPI-MİMARLIK-MÜHENDİSLİK VE YAPINIZA DAİR TEK DOĞRU ADRES
img

5 YORUM

img

Bülent

May 2, 2018

Kentsel dönüşümle ilgili olağanüstü şekilde bir teşvik durumu var. Devletimizin bu durumu idaresi oldukça başarılı ve örnek teşkil edecek şekilde.

img

Aykut

Nis 26, 2018

Yakın zamanda bakan bey bir açıklama yaptı. İnşallah iyi bir şekilde yansır. Bu avantajları dayanıklı evler ile desteklerler inşallah.

img

Ayşe

Ağu 1, 2017

Ev almak için dahi olsa kredi alırken dikkatli olmak gerek. Ödeyebileceğiniz kadar kredi alınız.

img

Kerem Anıl Şengöl

Ağu 1, 2017

Bana kalırsa en büyük avantajı çarpık kentleşmenin bıraktığı zararları temizlemek, faydalı makaleniz için teşekkür ederim :)

img

recep çalışkan

Ağu 1, 2017

İyi yanlarıda var kötü yanlarında yeni bir cilacı dükkanı açmak istiyoruz çok uygun bir yer bulduk fakat kentsel dönüşüme verildiği için yapamıyoruz

Yorum Yap

Kategoriler

KENTSEL DÖNÜŞÜM VE KİRA YARDIMLARI

2069 Okunma

KENTSEL DÖNÜŞÜM NEDİR?

1974 Okunma

Kentsel Dönüşümle Kendi Evini Nasıl Yaparsın?

1846 Okunma

Dayanıklılık Raporu Hangi Yapılarda Zorunludur

1844 Okunma

Dayanıklı Yapılar

1643 Okunma

Cumhurbaşkanından Kentsel Dönüşüm Çağrısı

1014 Okunma

SON DEPREM AFAD BASIN AÇIKLAMASI

1029 Okunma

Kentsel Dönüşüm Yasası

1036 Okunma

BÖLGESEL DEPREM-TSUNAMİ İZLEME VE DEĞERLENDİRME

1069 Okunma

Kentsel Dönüşüme Kimler Başvurabilir

1069 Okunma

Öne Çıkan Yazılar

Kentsel Dönüşüm Kredisi Nasıl Alınır?

BÖLGESEL DEPREM-TSUNAMİ İZLEME VE DEĞERLENDİRME

Çok Katlılığa İmar Freni