Çalışma Saatleri / Pazartesi - Cuma 9:00 - 18:00

Kentsel Dönüşüme Kimler Başvurabilir

RİSKLİ YAPIM MODARATÖR

Tem 30, 2017

1 Yorum

Kentsel Dönüşüme Kimler Başvurabilir?

Kentsel dönüşüm, bir şehirleşme stratejisi olmakla birlikte riskli yapıların kullanımdan kaldırılmasını öngören bir toplumsal güvenlik politikasıdır. Ülkemizde yaşanan ve yaşanacak olan depremler nedeniyle inşa ettiğimiz yapıların depreme dayanıklılıklarının yeterli seviyede olması hemen her bölge için zorunluluk arz etmektedir. Zira hiç deprem olmaz sandığımız Konya’da dahi orta ve ortanın üzerindeki depremlerin meydana gelebilme ihtimali söz konudur. 80 milyonu ilgilendiren bu önemli husus elbette hükümetin de dikkatinden kaçmamış ve uzun yıllar üzerinde çalışılan proje, 2012 yılında kanunlaşarak yürürlüğe girmiştir. Bu kapsamda belirlenen alanlarda yer alan veya bu alanların dışında yer alıp, riskli olan konutların yıkılara yenilenmeleri kanun ile düzenlenmiştir.

Kentsel Dönüşüme başvuru yapacak kişilerin öncelikle hak sahibi olmaları gerekir. Birden fazla hissesi olan yapılarda kentsel dönüşüm kararı çıkarılabilmesi için oy birliği gerekir. Ancak, yapılacak risk analizinde yapının riskli olduğunun tespiti durumunda, tarafların anlaşıp anlaşmadıklarına bakılmaksızın, resen yıkım kararı verilecektir. Bu noktada tek bir kat malikinin başvurusu ile riskli binanın yıkımına karar verilebildiği görülmektedir.

Bu noktada, Kentsel Dönüşüme başvuru hakkı ile Kentsel Dönüşüm desteklerinden faydalanma hakkı ayrı tutulmalıdır. Zira, en çok önemsenen kira yardımını alabilmek için kat maliki olmak gerekmez. Kentsel dönüşüm kararı alınan yapıda en az 1 sene oturduğunu ispat eden kiracı 18 aya kadar destek alabilir. Bu yardım için aranan 2 koşul vardır;

  • Malik ise bu yapıda ikamet ediyor olmak
  • Kiracı ise 1 yıldan uzun zamandır kira ödüyor olmak

Bu 2 koşuldan birisine uyanlara kentsel dönüşüm kararı çıkması durumunda teşvikler kullandırılmaktadır.

Risk Raporu Yeterli

Kentsel Dönüşüme Kimler Başvurabilir? Sorusunun cevabı esasında bir cümle ile özetlenebilmektedir. Yapılacak denetimlerde riskli olduğu tespit edilen yapıların hak sahipleri Kentsel Dönüşüme başvurabilir. Bu kapsamda şartları sağlamaları halinde teşviklerden de faydalanabilen hak sahiplerinin başvuru yapabilmesi için elbette öncelikle risk raporu almaları gerekmektedir. Bu rapor olmaksızın Kentsel Dönüşüm başvurusu yapabilmek söz konusu değildir.

Risk raporu ve kentsel dönüşümle ilgili diğer ihtiyaçlarınız için bizi arayabilir, detaylı ve kapsamlı hizmet alabilirsiniz.

Kentsel Dönüşüm Kredisi Nasıl Alınır? Makalemize de bi göz atın!

 

 

RİSKLİ YAPIM MODARATÖR
KENTSEL DÖNÜŞÜ-RİSKLİ YAPI-MİMARLIK-MÜHENDİSLİK VE YAPINIZA DAİR TEK DOĞRU ADRES
img

1 YORUM

img

Gökay

Ağu 1, 2017

Riskli Bir Olan Gibi Gözükse de Gelecekte Önemli Bir PAYI Var Teşekkürler

Yorum Yap

Kategoriler

KENTSEL DÖNÜŞÜM VE KİRA YARDIMLARI

1847 Okunma

KENTSEL DÖNÜŞÜM NEDİR?

1742 Okunma

Kentsel Dönüşümle Kendi Evini Nasıl Yaparsın?

1703 Okunma

Dayanıklılık Raporu Hangi Yapılarda Zorunludur

1594 Okunma

Sultangazi Kentsel Dönüşüm ve Riskli Alan

1484 Okunma

Cumhurbaşkanından Kentsel Dönüşüm Çağrısı

912 Okunma

SON DEPREM AFAD BASIN AÇIKLAMASI

929 Okunma

Kentsel Dönüşüm Yasası

945 Okunma

Adıyaman-Samsat da Siddetli Deprem

955 Okunma

YAPINIZIN TAŞIYICI SİSTEMİNİ NE KADAR BİLİYORSUNUZ?

960 Okunma

Öne Çıkan Yazılar

Çok Katlılığa İmar Freni

Kat Karşılığı Yerine Kendin Yap Dönemi

KENTSEL DÖNÜŞÜM VE FİNANSAL DESTEKLER-YIKIM KREDİSİ