Çalışma Saatleri / Pazartesi - Cuma 9:00 - 18:00

Kentsel Dönüşümle Kendi Evini Nasıl Yaparsın?

RİSKLİ YAPIM MODARATÖR

Tem 14, 2017

2 Yorum

Kentsel Dönüşümle Kendi Evini Nasıl Yaparsın?

Kentsel dönüşüm sistemi, esasında yıkılan konutun yerine yeni konutu kimin yapacağı konusunda bir sınırlama öngörmüyor. Ancak, bu kapsamda evi yıkılan kat maliklerinin yeni bir yapı inşa etmek için çoğunlukla bir kapitali bulunmadığından, müteahhitlerle kat karşılığı anlaşma yapmak zorunluluk haline gelmektedir. Şubat 2017’de çıkan yönetmelik hükümlerine göre, yapıların kentsel dönüşüm kapsamında yenilenmesi için kat maliklerine devlet tarafından sunulan tüm teşviklerin yanında bir de kredi imkanı sunuluyor. Oldukça düşük faizli ve 10 yıla kadar vadeli bu kredinin tutarı, en çok 100 bin TL olabiliyor ve kat maliklerinin her birine ayrı ayrı tahsis edilebiliyor. Bu şartlar altında müteahhitlerle kat karşılığı çalışmak da gereksiz hale geliyor. Kat malikleri, yapıların inşası için gerekli sermayeye sahip olduklarından inşaat şirketleri ile doğrudan ödeme yapak yolu ile anlaşıp, binalarını kendileri yapabiliyor. Bu sayede, belli bir miktar kredi ödeme yükümlülüğü ortaya çıksa da, daha çok daireye sahip olabilmek söz konusu hale gelebilmekte. Pekiyi Kentsel Dönüşümle Kendi Evini Nasıl Yaparsın?

Kendi Evini Yapma Süreci

Öncelikle, inşaat mühendisi, mimar, Jeoloji Mühendisi, tekniker, usta başı, usta gibi personellerin tümünü işe alıp, süreçleri bir müteahhitmişsiniz gibi yapabilmeniz mümkün değil. Bu nedenle inşaat şirketleri ile bağınızın kesildiğini düşünmeyin, zira kanunda belirtilen şartlara ulaşabilmeniz için yapı firmalarına ihtiyacınız var. Burada değişen esasında yapıyı sizin bizzat inşa ediyor olmanız değil, finansmanını nasıl sağladığınız oluyor.

Öncelikle yapı firması yapının kentsel dönüşüme girmesi için gerekli evrakları düzenler ve uygulamaları yapar. Burada risk değerlendirmesinin yapılması ve bakanlığa başvurulması süreci söz konusu olmaktadır. Firmamız bu noktada ve ilerleyen safhalarda ihtiyacını olan hizmetleri sunmakta ve kentsel dönüşüme sorunsuz biçimde girebilmenizi sağlamaktadır. Bundan sonraki süreç ise, bakanlığa kentsel dönüşüm teşviklerini almak üzere başvurmak olacaktır. Yapacağınız başvuruya müteakip bakanlıktan alacağınız avalsa yapının yıkımını yaptırabilir. İnşaatı yaptırdığınız firma ile süreç konusunda anlaştıktan sonra ilgili tutarları devletten ödeme alarak karşı tarafa yapabilirsiniz. Elbette devletin kredi teşvikinin yeterli olmadığı durumlar olacaktır ki, bu durumda konutlarınızı inşaattan satabilme hakkınız bulunmayacaktır zira, verilen kredilerde yapı devlet adına teminat altına alınmaktadır. Bu nedenle anlaşma yaparken bu hususu dikkate almanız önerilmektedir.

Riskli yapı tespiti ve krediler ile alakalı yazımıza da bi göz atın!

RİSKLİ YAPIM MODARATÖR
KENTSEL DÖNÜŞÜ-RİSKLİ YAPI-MİMARLIK-MÜHENDİSLİK VE YAPINIZA DAİR TEK DOĞRU ADRES
img

2 YORUM

img

RiskliYapim

Tem 19, 2017

Merhaba Mürsel Bey, Öncelikle kıymetli yorumlarınız için teşekkür ederiz. Sorunuzun cevabına gelecek olursak 181 nolu kentsel dönüşüm danışma hattını arayabilirsiniz. Size daha fazla yardımcı olabilmek için lütfen iletişim kanallarından bizimle irtibat kurmanız.

img

Mürsel Pekdemir

Tem 18, 2017

Zeytinburnunda bulunan 5 katlı Binamız ( 40 senelik ) 4 kardeş hisseli ortağız. Projesi hazır 4 kat +dublex amacımız 150 metrekare olan dublexi satıp yapmak. . Hazirda nakitimiz yok. Sadece proje ve Harçlara 90.ooo tl verdik. Bankalar binanın %70 i bitmeden kredi vermiyorlar Burda tıkandık. Bize yardımcı olursanız seviniriz. Şimdiden teşekkürler.

Yorum Yap

Kategoriler

KENTSEL DÖNÜŞÜM VE KİRA YARDIMLARI

1846 Okunma

KENTSEL DÖNÜŞÜM NEDİR?

1742 Okunma

Kentsel Dönüşümle Kendi Evini Nasıl Yaparsın?

1703 Okunma

Dayanıklılık Raporu Hangi Yapılarda Zorunludur

1594 Okunma

Sultangazi Kentsel Dönüşüm ve Riskli Alan

1484 Okunma

Cumhurbaşkanından Kentsel Dönüşüm Çağrısı

912 Okunma

SON DEPREM AFAD BASIN AÇIKLAMASI

929 Okunma

Kentsel Dönüşüm Yasası

944 Okunma

Adıyaman-Samsat da Siddetli Deprem

955 Okunma

YAPINIZIN TAŞIYICI SİSTEMİNİ NE KADAR BİLİYORSUNUZ?

960 Okunma

Öne Çıkan Yazılar

Dayanıklılık Raporu Hangi Yapılarda Zorunludur

Dayanıklı Yapılar

Ombustmanlık ile kira yardımı haklarınızı geri alabilirsiniz